ברושקה - עמית בר
תפריט

ברושקה משחקת במילים: כבר פתרת את וורדל היום?

מוורדל (Wordle) וקונקשיינס (Connections) הניו יורקיות ועד למדויקת וחיבורים הישראליות – איך אני אוהבת מילים ובמיוחד משחקי מילים! בכתבה הבאה סקרתי משחקי מילים אונליין, שבכיף יכולים להעביר זמן בהמתנה לתור אצל הרופאה ומעולים גם להפסקה של כמה דקות מהעבודה לרענון המוח. כן, אני יודעת שאני חנונית – מי איתי?

אני מדברת הרבה על זמן פנאי וכמה הוא חשוב לכל אחת, ובמיוחד לעצמאיות ובעלות עסקים. למה זמן פנאי חשוב כ"כ דווקא לעצמאיות? כי זמן פנאי ממלא באנרגיה, מעניק השראה וגם קצת מנוחה – וכשאנחנו לא עייפות והמצברים מלאים אז הרעיונות זורמים, השיווק הכי יצירתי שיש ואפשר לעבוד בכיף.

בכתבה הזו בחרתי להתרכז באחד הדברים שאני אוהבת לעשות ברמה יומיומית – שעשועוני מילים. הם משפרים את הקוגניציה ואולי אפילו מעכבים דימנציה, הם ממלאים אותי באנרגיה חיובית ו… זה פשוט כיף טהור!

כמה זמן בשבוע *את* מקדישה לזמן פנאי ומה את עושה בזמן הזה?
מוזמנת לספר לי בתגובות

קצת היסטוריה

משחקי ושעשועוני מילים קיימים מאז ומתמיד – מי זוכרת את לינגו בהנחיית גיל אלון? וגם אסף אשתר האגדי היה שם באיזהשהוא שלב, נכון? ומה לגבי פיצוחים עם שוש עטרי המלכה, זוכרת? וידאו קורע של פיצוחים עם אורח מפתיע מחכה לך בסוף הכתבה. נחזור לעניינינו, בשנים האחרונות הניו יורק טיימס הפך מיליונים למכורים למשחקי מילים, ברמה שא.נשים לא פותחים את הבוקר בלי ניחוש של מילה בת 5 אותיות תוך 6 ניסיונות (וכשאני אומרת א.נשים אני מתכוונת גם אליי – חנונית, כבר אמרתי?). אז איך משחק תמים הפך לכזו התמכרות המונית? את האמת שזה סיפור די רומנטי על איך נוצר הוורדל.

מה הסיפור מאחורי וורדל?

הכל התחיל כשמתכנת אמריקאי מברוקלין בשם ג'וש ווארדל, ובאנגלית wardle, הכין לאשתו משחק מילים כיפי וקרא לו בשם וורדל, ובאנגלית wordle – משחק מילים מתבקש של שם המשפחה שלהם. בפועל, הוא לא המציא את הגלגל, רק הפך משחק קיים למוצר דיגיטלי (ואגב גם ברוב העסקים לא ממציאים באמת את הגלגל, אלא לוקחים רעיון קיים ומוצאים איך לעשות אותו שונה עם בידול וערכים חדשים – נקודה למחשבה!). אחרי שווארדל שיתף גם את המשפחה במשחק וראה כי מדובר בסיפור הצלחה, הוא החליט לשתף את העולם כולו בגרסא יומית של המשחק – כל יום מילה אחת בת 5 אותיות שאפשר לנחש תוך עד 6 ניסיונות. באוקטובר 2021 הוא העלה את המשחק למרשתת – בנובמבר 2021 שיחקו בו 90 א.נשים ביום, בתחילת ינואר 2022, רק חודשיים אחרי הפרסום, שיחקו בו יותר מ-300 אלף א.נשים ביום ובהמשך החודש שיחקו בו כבר כ-2 מיליון א.נשים מידי יום! בעקבות הקפיצה המטאורית, בפברואר 2022, הניו יורק טיימס רכשו את המשחק, שהצטרף למשחקים שכבר היו בפלטפורמה שלהם כמו ספלינג בי, Spelling Bee, עליו אספר בהמשך.

אז מה הסוד? לא תמיד אפשר להסביר למה דברים הופכים להיות טרנדיים, אבל אפשר להעלות כמה סברות בנוגע לסיבות שהובילו לפופולריות של המשחק:
1. זה "פשוט" משחק – בלי פרסומות, בלי שום דבר קופץ או מנסה לדלות מהגולש.ת מידע – רק משחק וזהו.
2. החיווי בצבעים, כשיש אותיות נכונות וניחוש נכון מעוררים אוקסיטוצין ועוד הורמונים, שמעניקים תחושה כיפית וממכרת. מי לא אוהבת ציון 100 וטפיחה על השכם?
3. העובדה שהמשחק יומי, נותנת לו גם איזה מסתורין והצורך להתאפק אחרי שמנחשים את המילה היומית עד ליום המחרת מגרה להמשיך ולשחק יום אחרי יום.
4. כולנו מכורות למסך גם ככה, וזה עוד תירוץ טוב להיות בו – "זה הרי נגד דימנציה" 😊.

את לינגו את זוכרת?

מה לעשות אחרי שניחשתי את המילה היומית בוורדל?

למזלנו, ובעיקר למי שלא מסוגלת לדחות סיפוקים, יש עוד אינספור משחקים כיפיים כאלה ואחרים ברשת ואני אספר ממש עכשיו על חלק מהם – אז… שתהיה התמכרות נעימה! רק תשימי לב שאת גם עובדת, כן?

וורדל, ספלינג בי, חיבורים ועוד משחקי מילים אונליין

הסקירה של ברושקה עם כל משחקי המלים הכי חמים היום ברשת

וורדל WORDLE

מה זה וורדל Wordle?
וורדל הוא משחק יומי לניחוש מילה באנגלית בת 5 אותיות תוך עד 6 ניסיונות בסגנון של "בול פגיעה".

איך לשחק?

 1. להקליד מילה בת 5 אותיות ולבחור אנטר.
 2. אם האות אפורה היא לא קיימת במילה, אם היא צהובה היא במילה, אבל לא במקום הנכון, ואם היא ירוקה היא במילה ובמקום הנכון.
 3. להמשיך לנחש בהתאם לתוצאות.

באיזו שפה?
וורדל הוא משחק באנגלית, אבל אל דאגה יש גם שלל גרסאות בעברית כמו: וורדעל, מדויקת, וורדל'ה ועוד.

מתי מתפרסם?
כל יום בחצות.

איפה אפשר לשחק?
וורדל wordle

הטיפ המנצנץ שלי
מידי פעם תנסי אסטרטגיות ניחוש שונות. אחרי שיש לך כבר כמה אותיות צהובות או ירוקות אפשר לנסות מילה עם האותיות האלה, כדי לגלות את מיקומן, או עם אותיות אחרות לגמרי, כדי לנסות נתח גדול יותר של אותיות. מה ישיג ניחוש מהיר יותר? באיזה מצב יותר מסוכן לסיים בלי להצליח לנחש בכלל? נקודות למחשבה. שיהיה בהצלחה!

wordle וורדל online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
וורדל – סיפור רומנטי! צילום מסך: ניו יורק טיימס

מדויקת

מה זה מדויקת?
מדויקת היא הגרסא העברית של עיתון הארץ לוורדל. במדויקת מתפרסמת מילה בעברית בת 5 אותיות לניחוש תוך עד 6 ניסיונות בסגנון של "בול פגיעה" מידי חצות.

איך לשחק?

 1. להקליד מילה בת 5 אותיות ואנטר.
 2. אם האות אפורה היא לא קיימת במילה, אם היא כתומה היא במילה, אבל לא במקום הנכון, ואם היא ירוקה היא במילה ובמקום הנכון.
 3. להמשיך לנחש בהתאם לתוצאות.

באיזו שפה?
עברית.

מתי מתפרסם?
כל יום בחצות.

איפה אפשר לשחק?
מדויקת

הטיפ המנצנץ שלי
את מנסה לנחש בנייד? הגעת לניחוש ה-5 ועוד לא הצלחת לנחש? לפני שאת מנחשת את ה-6 וטועה (או מצליחה) תעברי למחשב ותקבלי עוד 6 ניסיונות.

מדויקת online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
מדויקת, וורדל בעברית של עיתון הארץ

מילותיים

מה זה מילותיים?
מילותיים היא הגרסא העברית המשודרגת לוורדל. במילותיים מתפרסם צמד מילים עם קשר כלשהוא ביניהן, כל מילה בת 5 אותיות ואת שתיהן אפשר לנחש ביחד תוך עד 7 ניסיונות בסגנון של "בול פגיעה".

איך לשחק?

 1. להקליד מילה בת 5 אותיות ואנטר (המילה שהוקלדה עולה בשני הטורים).
 2. אם האות אפורה היא לא קיימת במילה, אם היא צהובה היא במילה, אבל לא במקום הנכון, ואם היא ירוקה היא במילה ובמקום הנכון – החיווי (אפור, צהוב או ירוק) יהיה לכל מילה בנפרד.
 3. להמשיך לנחש בהתאם לתוצאות.

באיזו שפה?
עברית.

מתי מתפרסם?
בימים א-ה וש' בחצות (בסופ"ש הכרכרה של מילותיים הופכת לדלעת, כלומר היא הופכת למשחק קשר מרובע – הסבר עליו בהמשך).

איפה אפשר לשחק?
מילותיים

הטיפ המנצנץ שלי
מצאת כמה אותיות צהובות או ירוקות באחת המילים? נסי להמשיך איתה עד שתנחשי אותה ואז תביני מה המילה השנייה דרך הקשר ביניהן והאותיות שנחשפו לך בדרך. בנוסף, לאותו יוצר יש גם את בול מילה, שהיא הגרסא העברית לוורדל.

מילותיים online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
מילותיים – משווה ומעלה

חיבורים Connections

מה זה קונקשיינס Connections?
קונקשיינס או חיבורים זה משחק שבו צריך למצוא 4 קבוצות של 4 מילים או ביטויים עם מכנה משותף. במשחק המקורי יש 4 פסילות בלבד.

איך לשחק?

 1. לבחור 4 מילים ו-submit.
 2. אם הבחירה נכונה המילים ייצבעו בצבע (צהוב, ירוק, כחול או סגול – לפי רמת קושי, כשהצהוב הוא הקל ביותר והסגול הכי טריקי). אם 3 מתוך ה-4 שייכות לאותה קטגוריה יהיה כתוב "one way…".
 3. להמשיך לחפש 4 מילים עם אותו מכנה משותף עד שמנחשים את כל 4 הקבוצות.

באיזו שפה?
אנגלית, אבל יש גם כמה גרסאות בעברית – מפרטת בהמשך.

מתי מתפרסם?
כל יום בחצות.

איפה אפשר לשחק?
קונקשיינס Connections

הטיפ המנצנץ שלי
הטיפ הכי טוב שיש לי הוא שהקבוצה הראשונה שחשבת עליה היא כנראה לא אחת הקבוצות הנכונות, אלא ההפך, סביר שכל מילה ברביעייה הראשונה שחשבת עליה באינסטינקט הראשוני נמצאת דווקא בקבוצה נפרדת. ככל שתצברי יותר ניסיון כך יגדל הסיכוי שתצליחי לזהות את ההטעיה. בהצלחה!

אם את רוצה לשחק בחיבורים היומי באנגלית בלי מגבלת פסילות אפשר לחכות שהיא תעלה כאן – היא עולה מתישהוא במהלך היום בתאריך של אותו היום. בלינק הזה אפשר גם ליצור חיבורים בעצמך ולהכנס לעשות לחיבורים שא.נשים אחרים העלו.

חיבורים בעברית

יש גם כמה מקומות נחמדים לשחק בהם בחיבורים בעברית:

 • מברושקה באהבה –

חיבורים 1
חיבורים 2
חיבורים 3
חיבורים 4
חיבורים 5
חיבורים 6
חיבורים 7

 • כאן כל החיבורים של אשישי, שאפשר להגיד שהביא את הבשורה לישראל, ויש לו גם חיבורים לצעירים שאמנם לא מתפרסמים כל יום, אבל זה חמוד אם רוצים לאתגר את הילדים.
 • כאן יש חיבורים (לרוב בעברית) שעולים מידי יום ע"י משתמשים שונים ואפשר להעלות גם בעצמך.
 • מילותיים שעולה בכל יום במשך השבוע הופכת לקשר מרובע בסופ"ש, שהוא למעשה חיבורים בעברית.
חיבורים online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
חיבורים – נראה לך קל? בואי לנסות

ספלינג בי Spelling Bee

אף חרק לא נפגע כתוצאה מהמשחק ספלינג בי! מקור השם בתחרות ידועה של איות באותו השם, ובהתאם לשם עיצבו את המשחק המקוון בצורה של כוורת דבש.

מה זה ספלינג בי Spelling Bee?
ספלינג בי הוא משחק של איות מילה באנגלית בעזרת 7 אותיות. כל מילה צריכה להיות בעלת 4 אותיות או ארוכה יותר והאות המרכזית (האות הצהובה) חייבת להיות בכל מילה. אפשר להשתמש באותה אות מספר פעמים באותה המילה. בכל יום יש לפחות פנגרמה אחת (מילה שכוללת את כל 7 האותיות).

איך לשחק?
להקליד כמה שיותר מילים בנות 4 אותיות ומעלה עם האות המרכזית עד לתוצאה סופית. עד עכשיו לא לגמרי הבנתי לפי מה המשחק מחליט שזהו. יש גם גרסא בתשלום שאין לי מושג מה היא נותנת.

באיזו שפה?
אנגלית.

מתי מתפרסם?
כל יום, עוד לא הבנתי באיזו שעה, מרגיש כאילו השעה ספורדית, אבל אם מישהי שיודעת מוזמנת לכתוב לי בתגובות ואני אעדכן.

איפה אפשר לשחק?
ספלינג בי Spelling Bee

הטיפ המנצנץ שלי
אפשר לעשות לאותיות שאפל (ערבוב), ונכון שאפשר היה לחשוב "מה הטעם? הרי אלו אותן אותיות מעורבבות", אבל זה עוזר!

spelling bee ספלינג בי online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים
אף חרק לא נפגע כתוצאה מהמשחק ספלינג בי! צילום מסך: ניו יורק טיימס

סמנטעל

מה זה סמנטעל?
סמנטעל של איתמר שפי, הוא הגרסא העברית של semantle שיצר דיויד טרנר, ובו צריך לנחש מילה בודדת על פי קרבה סמנטית למילה.

איך לשחק?

 1. להקליד מילה בודדת ו"ניחוש" – למשל: אהבה, מים, רופא, כותבת, מחברת.
 2. המילה תקבל 2 ציונים – ציון ראשון בין מינוס 100 ל-100, על פי מידת הקרבה הסמנטית שלה למילה היומית, לדוגמא: 54.22 או 3.12-. ציון נוסף יהיה "רחוק" אם היא רחוקה יותר מ-999 המילים הכי קרובות או בר ירוק, אם היא אחת מ-999 המילים הכי קרובות למילה + המיקום שלה בהתאם לכמה היא קרובה למילה לדוגמא: 975. המילה הנכונה תהיה עם ציון 100 מצאת! והיא המילה ה-1000/1000, המילה הבאה אחריה תהיה 999/1000 וכן הלאה.
 3. להמשיך לנחש בהתאם לתוצאות.

באיזו שפה?
עברית.

מתי מתפרסם?
כל יום ב-2:00 בלילה בשעון חורף, וב-3:00 בשעון קיץ.

איפה אפשר לשחק?
סמנטעל

הטיפ המנצנץ שלי
אם מצאת מילה ירוקה ואת מחפשת מילים עם משמעות דומה, אבל לא מוצאת, נסי לחשוב על אותה מילה עם ניקוד אחר, יכול להיות שהמשמעות שלה תשתנה. כמו כן, בד"כ ההטייה של המילים הקרובות תהיה דומה למילה היומית (אבל לאו דווקא) – לדוגמא: אם המילים הירוקות הן לראות, לשחק, לכתוב; סביר שהמילה תהיה בצורת לפעול או אם המילים הירוקות זה שם עצם ברבים, סביר שהמילה תהיה שם עצם ברבים, וכן הלאה.

סמנטעל online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
סמנטעל – בכל פעם מחכה ציטוט מלבב אחר: "לאנשים ששונאים פנאי" ועדת המדרוג, הארץ

מי? מה? מו? MiMaMu

מה זה מי מה מו או מימהמו?
מי מה מו הוא עוד משחק של איתמר שפי, ובו צריך לנחש מה מופיע בתמונה – יש גרסא אנגלית ועברית. כדי לעבור בין הגרסאות אפשר ללחוץ על הדגל שמופיע למעלה וכדי לראות מימהמו קודמים עם פתרונות אפשר ללחוץ על השעון הקטן מתחת לדגל.

איך לשחק?

 1. להקליד מילים עם רווח ביניהן שנראה לך שמופיעות בתמונה ו-submit.
 2. כל submit נחשב לניחוש, אז ככל שתשלחי יותר מילים בניחוש ככה תקבלי ציון יותר טוב בסוף (למעשה אפשר לנחש את כל המילים בניחוש אחד בלבד).

באיזו שפה?
אנגלית ועברית.

מתי מתפרסם?
כל יום ב-2:00 בלילה בשעון חורף, וב-3:00 בשעון קיץ.

איפה אפשר לשחק?
מי? מה? מו? MiMaMu

הטיפ המנצנץ שלי
להסתכל על כל התמונה – הרקע, ההבעות, הצבעים, הסגנון האומנותי וכו'. חשוב לקחת בחשבון שלפעמים מה שכתוב במשפט לא מופיע בתמונה או מופיע בצורה שמאוד קשה לזיהוי. בנוסף, איתמר שפי יצר גם את דגעל – משחק לניחוש הארץ אליה שייך הדגל.

מי מה מו online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
מי? מה? מו? גם באנגלית וגם בעברית

בפלה Waffle

עוד משחק חמוד הוא וואפל באנגלית או בפלה בעברית. במשחק מקבלים 6 מילים בצורת בפלה, שצריך להחליף בה את האותיות עד להשלמת כולה תוך עד 15 החלפות. אותיות ירוקות נמצאות במקום הנכון, אותיות צהובות שייכות לאותה מילה אבל הן לא במקום הנכון ואותיות אפורות לא נמצאות במילה הנכונה. אותיות צהובות שנמצאות בצומת יכולות להיות שייכות לכל אחת מהמילים בצומת. אין לי טיפים ואני די גרועה במשחק הזה – מי שטובה בו מוזמנת להשאיר טיפים בתגובות 😊.

וואפל Waffle – באנגלית
בפלה – בעברית

waffle בפלה online game שעשעוני מילים ברושקה - וורדל וורדעל מדויקת חיבורים סמנטעל מי מה מו קשר מרובע מילותיים ספלינג בי
וואפל ובפלה – מרימים לך כשאת מצליחה

משחקים מתמטיים

ויש גם גרסאות וורדל ממתמטיות עם מספרים ותרגילי חשבון לחנוניות של מספרים (אני גיקית לא רק של מילים אלא גם של מספרים, מודה באשמה!), אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת, אז מצרפת רק קומץ דוגמאות: נאמברל וורדל / נאמברל / נרדל / 2048 (מומלץ, אבל שורף זמן!)

לסיכום

איזה משחק את הכי אוהבת? יש משחק שאת משחקת ולא סקרתי? מוזמנת לספר בתגובות!

פיצוחים: קפיצה להיסטוריה עם שוש עטרי המלכה וליאון רוזנברג האורח המפתיע
שתפו הלאה:
ראשי פרקים

בא לך לדעת ראשונה כשאני מפרסמת כתבה חדשה?

עוד מהמגזין
'עצמאית ומאושרת'

2 תגובות על “ברושקה משחקת במילים: כבר פתרת את וורדל היום?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top
ברושקה - עמית בר

יאי!

המייל הראשון נשלח אלייך ממש עכשיו

יכול להיות שהוא בספאם או בקידומי מכירות

עוד נצנצים יגיעו בהמשך ✨

ברושקה - עמית בר

יאי!

הצטרפת למועדון הלקוחות של כוכבית

מייל עם קופון נשלח אלייך ממש עכשיו

(יכול להיות שהוא בקידומי מכירות או בספאם)

עוד נצנצים יגיעו בהמשך ✨

ברושקה - עמית בר

בא לך לפטפט?

מעולה!

 אני גם כאן: